Wielopieluchowanie w rozmiarze OS - jak zacząć?

Często bywa tak, że z jakichś powodów odkładamy decyzję o zaczęciu przygody z pieluszkami wielorazowymi. Czasem przytłacza nas nadmiar informacji, a czasem początki rodzicielstwa są na tyle ciężkie, że nie mamy zasobów na poznawanie nowości. Oczywiście nic nie szkodzi, że zaczynasz później. Fajnie, że próbujesz :) Postanowiłam ułatwić Ci nieco zadanie i przygotowałam gotową listę zakupów pieluszek w rozmiarze One Size (OS). Korzystaj!

Jakie pieluszki wybrać?

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z wielopieluszkami i nie wiesz o nich zupełnie nic koniecznie zajrzyj najpierw tutaj. Słowniczek Pupeczkowa pomoże zorientować Ci się w rodzajach pieluszek.

Lista zakupów, którą chcę Ci zaproponować zbudowana jest w taki sposób, żeby pozwolić Ci na wielopieluchowanie dziecka przez jeden dzień różnymi dostępnymi na polskim rynku systemami. Co to oznacza? Że kupisz różne rodzaje pieluszek, wypróbujesz ich w domu i sprawdzisz, które rozwiązanie pasuje najbardziej Tobie i Twojemu dziecku.

Jeśli nie chcesz od razu inwestować większej sumy pieniędzy w zakup pamiętaj, że możesz skorzystać również z opcji wypożyczenia pieluszek

Gotowa lista zakupów

To jest podstawowa lista zakupów. Możesz wybrać konkretne pieluszki wielorazowe spośród wzorów i marek dostępnych w Pupeczkowie. W dalszej części artykułu znajdziesz polecenia konkretnych modeli pieluszek, które wybrałam dla Ciebie na podstawie rankingu Tygodnia Pieluchy Wielorazowej

Ranking najpopularniejszych pieluch

TPW co roku organizuje ankietę, w której udział biorą setki wielorodziców. Wybierają tam swoje ulubione marki pieluszek. Wyniki publikowanie są po zakończeniu wydarzenia. Można się nimi sugerować przy zakupach i my to właśnie zrobimy :)

 1. Jakie AIO wybrać?

W Pupeczkowie dostaniesz dwie polskie marki, które znalazły się na podium TPW 2020: Kokosi i Rasppies. AIO Kokosi to długoletni faworyt wielorodziców, z kolei Rasppies to ich ulubiona nowość na rynku. Kupując AIO od Rasppies masz do wyboru dwa kroje: bioderkowy lub klasyczny. Jeśli masz papuśne dziecko z solidnymi udkami zdecyduj się na krój klasyczny. Jeśli dziecko jest szczupłe i/lub wiercące się polecam Ci krój bioderkowy.

 1. Kieszonki i tzw. “uczucie mokro”

Tutaj wybór ankietowanych TPW padł na dokładnie te same marki. Chciałabym jednak wyjaśnić Ci, dlaczego polecam kupienie dwóch rodzajów kieszonek. Coolmax i mikropolar to materiały, które dają dziecku tzw. uczucie suchości. Nie oddają one wilgoci, więc pieluszka mimo mokrego wkładu wydaje się być sucha. Jest bardzo mało dzieci, które są wrażliwe na “uczucie mokro”, jednak warto sprawdzić, czy Twój bobas do nich nie należy. Drugą kieszonkę kup z środkiem z wiskozy bambusowej. Zarówno Kokosi, jak i Rasppies, mają różne materiały w swojej ofercie, więc możesz wybierać do woli :)

 1. Otulacz PUL - czy warto?

Otulacze PUL nie są bardzo popularne przy starszych dzieciach, jednak warto przetestować tę opcję. W połączeniu z tetrą jest to jeden z najtańszych systemów (prócz wełny, ale o tym zaraz). Jeśli Twoje dziecko leży spokojnie na przewijaku to może być to rozwiązanie idealne dla Was. W Pupeczkowie dostaniesz wszystkie trzy marki, które zdobyły podium w czasie TPW 2020: Kokosi, Rasppies i Little Birds Diapers

 1. Otulacze wełniane - klucz do taniego pieluchowania.

Wyżej napisałam, że otulacze PUL to jeden z najbardziej ekonomicznych systemów, szczególnie w połączeniu z tetrąWełna jest jeszcze bardziej ekonomiczna, bo wymaga jeszcze rzadszego prania (mowa o samym otulaczu, nie o wkładach). Niektórzy jednak są uczuleni na wełnę lub lanolinę albo po prostu nie chcą z niej korzystać. Jeśli jednak nie masz przeciwwskazań to naprawdę warto jej spróbować. Spośród marek, które osiągnęły podium w czasie TPW znajdziesz w Pupeczkowie bardzo znany i lubiany Oops. Spośród tych, które znalazły się w pierwszej dziesiątce możesz kupić również Drimi oraz Malunio

Otulacz wełniany Drimi

 1. Gatki wełniane - najlepsze na noc.

W asortymencie Pupeczkowa znajdziesz głównie gatki wełniane szyte z recyklingu. Oznacza to, że ktoś przerobił jakiś element odzieży na pieluszkę wielorazową. To wspaniały sposób na bycie less waste! Wybierając gatki kieruj się rozmiarem z opisu produktu. Tutaj znajdziesz marki dostępne w Pupeczkowie. 

 1. Formowanka-kieszonka.

Formowanka to wkład idealny na noc. Jest uszyta cała z warstwy chłonnej, więc przyjmie dużo więcej ;) Kieszonka to formowanka bez wkładu (musisz go dobrać osobno). Daje Ci to większe pole do manewru w razie ząbkowania lub nagłego zwiększonego sikania. Spośród zwycięzców ankiety TPW 2020 w asortymencie Pupeczkowa znajdziesz formowankę kieszonkę od Little Birds Diapers.

 1. Formowanka nocna.

Przyjęło się, że formowanki-kieszonki zakładamy na dzień, a te z przyszytym lub dopinanym językiem na noc. Nie jest to jdnak regułą Warto jednak wypróbować różnych rozwiązań, dlatego na naszej liście znalazły się również inne formowanki. Spośród hitów TPW 2020 szukaj w naszym asortymencie formowanek Kokosi (ten model jest bardzo często polecany również na grupach), formowanki z panelem PUL od Rasppies lub formowanki SIO od Little Birds Diapers.

 1. Jakie wkłady chłonne i dlaczego aż 10?

Dobranie wkładu to nie taka prosta sprawa. Wszystko zależy od tego, ile i jak często siusia Twoje dziecko. Jeśli sika często, a mało możesz sobie pozwolić na używanie mniejszych/cieńszych wkładów. Jeśli jednak sik zdarza się rzadko, ale jest obfity trzeba szukać wkładu o dużej chłonności i/lub z materiału, który dobrze rozprowadza wilgoć. Z wkładów, które zwyciężyły ranking TPW 2020 dostaniesz w Pupeczkowie wkłady od RasppiesKokosi oraz Fomi. Przy próbowaniu wkładów najlepiej jest wybrać różne i po prostu przetestować na dziecku. Żeby jednak ułatwić Ci wybór mam dla Ciebie kilka rad:

 • wybieraj wkłady o szerokości 10 cm, są bardziej uniwersalne

 • dla dziecka około rocznego (lub poniżej roku) wybieraj wkłady dwu lub trzywarstwowe długie lub czterowarstwowe krótkie, możesz też wybrać wkłady konopne lub birdseye long

 • dla dziecka starszego niż rok i więcej sikającego szukaj wkładów conajmiej trzywarstwowych, możesz też spróbować birdseye extra long 

 • jeśli chcesz spróbować tetry to szukaj tej o wymiarach 70x70 o wysokiej gramaturze (160 lub więcej) i/lub o splocie birdseye

 1. Worek PUL do przechowwania pieluszek.

Żeby mieć w czym trzymać pieluszki kup worek PUL, najlepiej średni (póki co nie potrzebujesz większego). Jeśli wkręcisz się w wielo posłuży Ci później na wyjścia i spacery. Możesz też przechowywać pieluszki w nieszczelnie zamkniętym wiaderku. Decyzja należy do Ciebie :) 

Zacznij przygodę z wielo!

Najtrudniej jest spróbować

Pamiętaj, że jeśli masz jakiekolwiek trudności z dobraniem zestawu dla swojego bąbelka możesz napisać do Kasi z Pupeczkowa, a ona chętnie Ci doradzi. Zawsze powtarzam, że najtrudniej jest zrobić ten pierwszy krok i  po prostu spróbować. Mam nadzieję, że ta lista pomoże Ci go wykonać i że wielo zagości na stałe w Twoim domu :)

Karolina z Wielożyczalni