Pieluchowanie wielorazowe ma swoich zagorzałych zwolenników, a wraz z rosnącą świadomością na temat stanu naszej planety, ich grono stale się powiększa. Nadal jest jednak spora grupa osób nieprzekonanych do pieluch wielorazowych. Często tłumaczą się brakiem czasu, kłopotliwością użytkowania, a nawet kwestiami finansowymi. No właśnie, jak to jest z tymi finansami? Czy używanie pieluszek wielorazowych jest droższe, czy tańsze do jednorazowych? Sprawdźmy.

Pampers kontra otulacz – co jest tańsze?

Wiele osób skłania się ku używaniu pieluch wielorazowych w związku z ekologicznym stylem życia, takim w zgodzie z naturą. Ale niektórych przekonują dopiero kwestie czysto finansowe. Porównajmy zatem stosowanie pieluszek jednorazowych, potocznie zwanych pampersami, z pieluchami wielorazowymi. Jak się zapewne domyślasz, kalkulacje w przypadku tych drugich będą nieco bardziej skomplikowane, ale postaramy się wszystko opisać najprościej, jak się tylko da.

Nie takie tanie pieluchowanie

Aby móc jasno stwierdzić, która opcja jest korzystniejsza cenowo, musimy poznać koszty obu typów pieluchowania. Zacznijmy od tego, co obecnie uważane jest za standard, czyli od pieluszek jednorazowych.

Należy pamiętać, że ceny pieluch uzależnione są od wersji (może być zwykła lub premium care), rozmiaru i liczby sztuk w opakowaniu. Do naszej kalkulacji weźmiemy produkty najbardziej chyba znanego producenta i ceny pieluszek bez specjalnego polowania na promocje, a ponieważ rozmiar zdecydowanie wpływa na cenę, przyjmijmy następujące zapotrzebowanie*:


* oczywiście każde dziecko jest inne i ma inne potrzeby – dane są uśrednione na potrzeby wyliczeń i pokrywają czas pieluchowania przez około 2 lat

Jedna pieluszka (standardowa) w najmniejszym rozmiarze kosztuje około 0,45 zł – 0,50 zł, podczas gdy taka w rozmiarze 5 to nawet prawie 1 zł za pieluchę.

Łącznie daje nam to 4080 sztuk pieluch za kwotę 3 179,52 zł, czyli ok. 1 600 zł rocznie.

Możesz oczywiście kupować pieluszki droższe (na przykład ekologiczne jednorazówki), albo wybierać duże opakowania zbiorcze czy polować na promocje i jeszcze odrobinę zejść z ceny. Ale to nadal konkretna kwota, którą musisz wydać co miesiąc i to przez około dwa - dwa i pół roku. Kwota, która w żaden sposób Ci się nie zwróci.

Jak zatem jest z pieluchami wielorazowymi? Tu wyliczeń będzie trochę więcej, ale nie martw się – tak naprawdę nie ma w tym nic skomplikowanego.

Wielorazowo znaczy oszczędnie!

Aby zacząć pieluchowanie wielorazowe niezbędne jest pieluchowa wyprawka. W skład takiej podstawowej, a przy okazji całkiem sensownej, wchodzą:

Razem prawie 1400 zł. Cena o ok. 200 zł niższa od rocznego pieluchowania jednorazowego. Tu już mamy oszczędność, ale to jeszcze nie wszystko!

Urok polega na tym, że taki zestaw będzie służył Twojemu dziecku przez cały okres pieluchowania. Ba, spokojnie mogą go używać kolejne dzieci w rodzinie.

Podane ceny są oczywiście cenami nowych produktów. W sieci jest pełno miejsc w stylu bazarków, na których można kupić używane pieluszki wielorazowe, co znacznie obniża ich cenę. Dla Ciebie jest to też o tyle ważne, że jeśli dbasz o pieluchy, możesz je spokojnie sprzedać, kiedy Twoje dziecko nie będzie ich już potrzebowało. Zyskasz miejsce w szafie, a także choć częściowy zwrot zainwestowanej gotówki (dobrze utrzymane pieluszki udaje się sprzedać za 40-60% ich ceny początkowej).

Jednak należy pamiętać, że same pieluszki to jeszcze nie wszystko. W naszej kalkulacji musimy uwzględnić koszty proszku do prania, zużycia prądu i wody. Załóżmy, że:


Na potrzeby kalkulacji przyjmijmy więc, że:

woda za 1 m3

10,00 zł

prąd za 1 kWh

0,60 zł

proszek na 1 pranie

1,92 zł

Jeśli masz stosunkowo twardą wodę, pierzesz w 60 stopniach, a bęben pralki jest częściowo zapełniony, możesz założyć, że:

Dodając proszek otrzymujemy zawrotną kwotę 3,05 zł za pranie. W zależności od tego, jak często robisz pranie, otrzymujemy następujące kwoty:

Wiele osób pierze pieluchy wielorazowe razem z innymi rzeczami, przez co oszczędności jeszcze się zwiększają.

Przy takich założeniach, nawet przy praniu co drugi dzień, kwota po 2 latach pieluchowania to nieco ponad 2 500 zł, co daje Ci ok. 700 zł, czyli prawie 30% oszczędności w stosunku do jednorazówek!

Przy kolejnym dziecku liczysz już wyłącznie koszty prania, a na koniec możesz przecież jeszcze sprzedać swój zestaw innej mamie.

Pamiętaj, że podane tu ceny i inne wielkości są uśrednione. Zdarza się, że poszczególni producenci zalecają pranie swoich pieluszek w innych temperaturach lub z użyciem innych środków. Niektóre mamy wolą pranie w 60⁰C, inne wybierają niższe temperatury, ale dodają do prania odkażacz. Nie zmienia to jednak faktu, że liczby mówią same za siebie!

Czy teraz zaczynasz rozumieć, dlaczego pieluchowanie wielorazowe opłaca się bardziej niż używanie jednorazówek?