Wahasz się, czy pieluchowanie wielorazowe jest dla Ciebie?

Gubisz się w gąszczu nazw i terminów?

Zależy Ci na zdrowiu Twojego dziecka, ekologii i redukcji ilości odpadów?

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Już teraz przejdź na pupeczkową stronę mocy!

Pobierz darmowe materiały szkoleniowe.

1. Darmowy PDF: Zaczynam przygodę z pieluchami wielorazowymi!

2. Darmowy PDF: Poznaję systemy pieluszkowe

To naturalne, że na początku przygody z pieluszkami wielorazowymi rodzice czują się zagubieni w gąszczu nowych nazw i pojęć.

Mam nadzieję, że pupeczkowy Wielo-Słowniczek pomoże Ci szybko i bezboleśnie odnaleźć się w tym gąszczu. Pamiętaj, że nie od razu Kraków zbudowano i nie zniechęcaj się. Za parę miesięcy Ty też będziesz wielospecem!

*Słowniczek jest wciąż uzupełniany o nowe hasła.


A

AIO – skrót od ang. All-in-One, czyli wszystko w jednym. Pieluszka składająca się z wkładu chłonnego, połączonego na stałe z warstwą nieprzemakalną (otulaczem). Najprostszy z systemów pieluchowania - jedyne, co musisz zrobić, to założyć pieluszkę na pupę dziecka. W związku z tym, że wszystkie elementy są ze sobą połączone, AIO dość długo schnie po praniu.

All-in-one - patrz: AIO

B

Bambus  a tak naprawdę to wiskoza bambusowa, czyli bardzo chłonny materiał pochodzenia naturalnego, wykorzystywany do produkcji formowanek, wkładów chłonnych, jako wnętrze pieluszek AIO czy kieszonek. Występuje w postaci gładkiej dzianiny lub jako bambusowe frotte.

Bawełna – miękki materiał pochodzenia roślinnego wykorzystywana przy produkcji formowanek, wkładów chłonnych czy wnętrz pieluszek AIO oraz kieszonek. Zdecydowaną jej zaletą są szybkie rozprowadzanie wilgoci i odporność na wysokie temperatury. Występuje w różnych splotach, w postaci bielonej, niebielonej oraz organicznej (tzw. biobawełna).

Bibułki cieniutkie celulozowe papierki, które kładzie się na pieluszkę od strony pupy dziecka, aby wyłapały tak zwaną dwójkę. Używanie bibułek ma sens przy stałych lub prawie stałych kupkach. Wyłapaną stałą zawartość wyrzucamy wraz z bibułką do toalety.

Booster – dodatkowy, mały wkład, stosowany w celu zwiększenia chłonności pieluszki.

C

Chinki – pieluszki wielorazowe produkowane w Chinach. Zazwyczaj duże i niekoniecznie tak dobrej jakości, jak polskie.

Coolmax – cienki materiał (100% poliester) o właściwościach termoregulacyjnych wykorzystywany, m.in., do produkcji odzieży termicznej. W pieluszkach wielorazowych daje uczucie chłodu i suchości. Przyjemny w dotyku, szybkoschnący, rzadko powoduje odparzenia.

D

E

Ekonomiczne pieluchowanie – jest możliwe! Najtańszymi pieluszkami wielorazowymi są pieluchy tetrowe. Dobrej jakości tetrę kupisz już za ok. 8 zł/szt. Potrzebujesz jeszcze kilka otulaczy (PUL lub wełnianych) albo gatek, płyn lub proszek do prania i odkażacz (np. Nappy Fresh). Do pełnej wygody przyda Ci się worek PUL na brudne pieluszki (niezbędny podczas wyjść i wyjazdów) i myjki wielorazowe, abyś już nigdy nie musiał/a kupować jednorazowych chusteczek nawilżanych.

F

Formowanka – inaczej „pieluszka formowana”. Pieluszka, która chłonie wilgoć całą swoją powierzchnią. Może być bawełniana lub bambusowa, zapinana na napy, rzep albo wiązana na troczki (sznureczki). Może mieć kieszonkę na wkład chłonny lub dopinany wkład, który złożysz tak, jak będzie wygodnie Tobie i Twojemu dziecku. Bardzo chłonna, znajduje zastosowanie przede wszystkim nocą. Nie posiada warstwy nieprzemakalnej, dlatego musisz na nią nałożyć otulacz, gatki albo longi.

Frotte bambusowe – patrz Bambus

G

Gatki – możesz ich używać zamiast otulacza - jako warstwy nieprzepuszczającej wilgoci. Mogą być wełniane lub uszyte z PUL-u.

Gumki – gumki przy nóżkach dziecka należy umieszczać głęboko w pachwinkach. Wtedy pieluszka nie ogranicza ruchów, gumki nie odciskają się na nóżkach a wilgoć nie przedostaje się na zewnątrz.

H

I

J

K

Kąpieluszki – pod tą radosną nazwą kryje się pielucha basenowa, czyli wielorazowa pieluszka nadająca się do pływania. Nie nasiąka wodą jak jednorazówki, a jednocześnie zapewnia dziecku odpowiednie zabezpieczenie, np. do pływania w basenie. Zewnętrzna warstwa jest nieprzemakalna, a w okolicy pasa i nóżek przewidziane są specjalne wykończenia, by nic nie wydostało się na zewnątrz. Kąpieluszki występują zarówno w postaci typowych pieluch, jak i majteczek kąpielowych.

Kieszonka – inaczej: „pieluszka z kieszonką”. Pieluszka wielorazowa, w środek której należy włożyć wkład chłonny. Łatwa i szybka w obsłudze, jednak po zmoczeniu lub zabrudzeniu cała wędruje do pralki.

Klamerka Snappi - patrz Snappi

Konopie – a dokładniej tkanina konopna to naturalny materiał posiadający właściwości termoregulacyjne, antybakteryjne i antyalergiczne. Jest niesamowicie chłonny, dzięki czemu świetnie nadaje się do produkcji wkładów chłonnych, formowanek czy boosterów. Najczęściej spotykany jako blend, czyli mieszanka kilku różnych przędz. Materiał konopny jest jednym z najmocniejszych włókien naturalnych na świecie.

Kuracja lanolinowa – patrz: Lanolinowanie

Kwaskowanie

L

Lanolinowanie – proces powodujący, że pieluszki wełniane stają się nieprzemakalne. Nie należy się go obawiać! Przystępną instrukcję znajdziesz na tym filmie.

Latawiec – metoda składania pieluszki tetrowej. Po więcej informacji zobacz "Origami z tetry".

Longi – długa wersja gatek wełnianych. Spodenki z miękkiej wełny, które poddane kuracji lanolinowej staja się nieprzemakalne i mogą służyć jako otulacz i spodnie naraz. Można je założyć na pieluszkę tetrową spiętą Snappi, prefold lub formowankę.

Ł

M

Mikropolar – materiał często stosowany w pieluszkach wielorazowych od strony pupy dziecka. Dobrze odprowadza wilgoć i sprawia, że dziecko nie odczuwa, że pieluszka jest mokra.

Mleczna dwójka – nic strasznego! Mleczna kupa niemowlęcia całkowicie rozpuszcza się w wodzie, więc jeśli nie chcesz, nie musisz zapierać pieluszek przed wrzuceniem ich do pralki. Pozostałe po upraniu przebarwienia nie są groźne a najlepiej wywabia je słońce.

N

Napy – sprytne zatrzaski, na które zapinana jest większość pieluszek. W otulaczach i kieszonkach OS (one size) system napek umożliwia regulacje wielkości pieluszki na długość i szerokość, dzięki czemu dokładnie dopasujemy pieluszkę do aktualnych wymiarów naszego szkraba.

Nappy Fresh – popularny odkażacz do pieluszek. Dodanie do prania łyżki odkażacza sprawia, że nie musimy stosować wysokich temperatur, niszczących włókna tkanin i PUL, aby zdezynfekować pieluszki. Wystarczy 40°C.

Naturalne materiały – najpopularniejsze, stosowane w pieluchowaniu wielorazowym naturalne materiały, to bawełna i bambus. Te dobrej jakości nie są bielone chlorem i często pochodzą z upraw, gdzie nie stosuje się agresywnych środków chemicznych (pestycydów).

NB - Ang. skrót od Newborn. Oznacza pieluszkę w rozmiarze noworodkowym. Idealnie dopasowaną do najmniejszych użytkowników, już od pierwszych dni życia. Dlaczego warto zainwestować w te malutkie pieluszki NB, skoro niemowlęta tak szybko rosną? Zakładając noworodkowi pieluszkę w odpowiednim rozmiarze masz pewność, że nie ogranicza jego ruchów i jest mu w niej wygodnie. Dobrze dopasowane gumki zapobiegają przeciekom. Pieluszki dla noworodków zwykle mają także wycięcie na gojący się pępek. Gdy maluszek dorośnie do rozmiaru OS, pieluszki noworodkowe można odłożyć dla kolejnych pociech albo sprzedać na bazarku pieluszkowym.

NF - popularny skrót oznaczający odkażacz Nappy Fresh.

O

Octowanie  kiedy kupujemy pieluszki wełniane, warto jest na początku utrwalić ich kolor. Dotyczy to szczególnie gatek, longów i otulaczy z wełny recyklingowej, uszytych z kilku różnych kolorów wełny. Octowanie utrwala kolory oraz usuwa niepożądane zapachy. Umywalkę napełniamy wodą o temperaturze pokojowej do ok. połowy wysokości, dodajemy 3/4 szklanki octu i wkładamy gatki. Ważne jest, aby całe były zanurzone. Do jednej kuracji octowej można włożyć 1-3 par gatek w jednym czasie. Po upłynięciu godziny, gatki płuczemy czystą wodą bez dodatku płynu do płukania. Odciskamy nadmiar wody (nie wolno wykręcać/ wyżymać), układamy na ręczniku i rolujemy aby szybciej wyschły. Rozwierzamy do suszenia. Suche gatki można poddać kuracji lanolinowej.

Odkażanie – najprościej odkazisz pieluszki poprzez dodanie do prania łyżki odkażacza (np. Nappy Fresh). Pranie w 60°C również jest wystarczające i nie wymaga użycia dodatkowych środków chemicznych prócz płynu lub proszku do prania.

Olejki eteryczne - kilka kropli pomaga uporać się z nieprzyjemnymi zapachami dochodzącymi z wiaderka z brudnymi pieluszkami. Niektóre olejki eteryczne mają właściwości bakteriobójcze, jednak nie są one wystarczające do odkażenia pieluszek. W tym celu pierz pieluszki w temperaturze 60°C lub dodawaj do prania odkażacz.

OS - skrót od ang. One Size - oznacza rozmiar uniwersalny. Pieluszki w rozmiarze OS rosną wraz z dzieckiem, ponieważ regulujemy ich wielkość spinając lub rozpinając napki. Pieluszki wielorazowe różnych producentów, mimo tego samego oznaczenia OS lub NB potrafią znacznie różnić się wielkością i krojem. Dlatego warto przetestować kilka różnych firm, by znaleźć najlepszy dla naszego dziecka krój pieluszki. Niektórzy producenci mają w swoim asortymencie szerszą gamę rozmiarów, dodając opcje pośrednie: S (pomiędzy NB i OS) i rozszerzone: OS+ (dla dużych dzieci).

Origami z tetry – Pieluszki tetrowe możemy składać na wiele sposobów. Może to na początku być przytłaczające, lecz nie bój się, nie musisz znać ich wszystkich! Wystarczy, że opanujesz składanie tetry w prostokąt, samolot lub latawiec. Nie przejmuj się tym, że początkowo niedoskonale składasz pieluszki. W tetrze dzieci czują, że mają mokro, więc wymaga ona częstego zmieniania. Twoje dziecko na pewno postara się, byś szybko nabrał/a wprawy – kilkadziesiąt złożonych pieluszek i będziesz mistrzem tetrowego origami :)

Przystępną instrukcję składania pieluszek tetrowych znajdziesz na poniższym filmie:

Otulacz – nieprzemakalna pieluszka wielorazowa, którą zakładamy na warstwę chłonną, np. pieluszkę tetrową, prefold lub formowankę. Możemy też włożyć do otulacza wkład chłonny. Pomogą nam w tym dwie zakładki wewnątrz pieluszki, pod które wsuwamy końce wkładu. Otulacze mogą być wykonane z PUL-u lub uszyte z miękkiej wełny.

P

Płatki mydlane

Płukanie - pieluszki wielorazowe przed praniem wymagają wtępnego płukania, aby nie gromadziły się w nich z czasem złogi amoniaku. Wystarczy, że nastawisz w pralce płukanie lub pranie wstępne bez detergentu, przed praniem zasadniczym.

Polscy producenci - oprócz wspierania rodzimych przedsiębiorców, co samo w sobie jest słuszne, warto kupować pieluszki wielorazowe polskich producentów także z innych powodów. Materiały, z których szyją, są atestowane i możemy mieć pewność, że są w pełni bezpieczne dla delikatnej niemowlęcej skóry. Do bielenia pieluszek tetrowych nie używany jest chlor. Polscy producenci są w stałym kontakcie z rodzicami używającymi ich produktów, reagują na sugestie i ulepszają swoje wyroby tak, by służyły naszym dzieciom jak najlepiej. PUL, z którego szyte są otulacze, kieszonki, AIO czy gatki, jest mięciutki i elastyczny, w odróżnieniu od produktów niektórych zagranicznych producentów. Kroje pieluszek są zgrabne i ładnie leżą na naszych kochanych Wielopupkach. Niektóre polskie marki pieluszkowe to:  Ekomajty, Katal, Kokosi, Magabi, MRB, Mommy Mouse, Nappime, Oops!, Puppi, Wooli.

Pranie - pranie pieluszek wielorazowych jest proste. Do pralki wkładamy pieluszki (i ubrania oraz inne rzeczy, jeśli potrzebujemy). Włączamy wstępne płukanie. Po jego zakończeniu, wsypujemy proszek lub wlewamy płyn do prania (dawkę podaną na opakowaniu, dostosowaną do twardości naszej wody, patrzymy na oznaczenie "bardzo brudne"), dodajemy łyżkę odkażacza (np. Nappy Fresh) i włączamy pralkę na 40*C. Możemy też prać w temperaturze 60*C, w której większość bakterii ginie, wtedy nie potrzebujemy już dodawać odkażacza.

Preflat – to rodzaj wkładu chłonnego w formie prostokąta z „uszami” do zakładania pod warstwę nieprzemakalną. Składa się go na kształt pieluszki. Uszy można założyć na siebie lub spiąć klamerką Snappi. Wygodna opcja dla rodziców obawiających się tetrowego origami.

Prefold - to wstępnie (pre) złożona (fold) pieluszka. Posiada przeszycia ułatwiające dalsze składanie, pozwalające dopasować kształt prefoldu do naszych potrzeb. Warstwa środkowa jest grubsza - to ona musi zapewnić największą chłonność. Boki prefoldu są cieńsze, wykonane z mniejszej liczby warstw materiału. Pieluszka prefold może być wykonana z tkaniny bawełnianej, bawełniano-bambusowej lub bambusowej - to najczęściej spotykane opcje. Bawełna jest gładsza i zniesie wyższą temperaturę, bambus jest zwykle bardziej puchaty i chłonny, jednak lepiej prać go w 40 stopniach, nie lubi twardej wody. Zazwyczaj prefoldy obszyte są kolorową nicią - kolory oznaczają poszczególne rozmiary. Oznaczenia barwne różnią się między producentami.

Proszek czy płyn - to zależy wyłącznie od Ciebie! Do prania pieluszek wielorazowych polecamy środki delikatne dla wrażliwej dziecięcej skóry, niezawierające zbędnych substancji chemicznym, np. perfum. Znajdziesz je w Pupeczkowie w dziale Pranie i pielęgnacja.

Prostokąt - najprostszy sposób składania pieluszki tetrowej.

PUL - poliester laminowany. Paroprzepuszczalna, oddychająca dzianina o właściwościach wodoodpornych. Nowoczesny zastępca dawnej ceratki. Znajdziesz go w większości higienicznych  produktów wielorazowych dla dzieci i kobiet. W zależności od producenta, może się różnić grubością i delikatnością. PUL od polskich producentów jest bardzo miękki i delikatny.

R

Rozmiary pieluch wielorazowych – z rozmiarami pieluszek bywa czasem trochę jak z ubraniami – co producent, to inna rozmiarówka, jednak zazwyczaj da się je podzielić na 6 głównych kategorii:
     1) NB – newborn, czyli od dnia narodzin do ok. 5-6 kg
     2) S – dla niemowląt, które wyrosły z rozmiaru NB, o wadze do ok. 7 kg
     3) mini OS – pieluszki o regulowanej wielkości, ale przeznaczone dla nieco szczuplejszych i drobniejszych maluchów,             często oznaczone do ok. 10 kg
     4) M – dla dzieci w przedziale wagowym 6-13 kg
     5) OS – one size, czyli rozmiar uniwersalny, dla dzieci po okresie noworodkowym
     6) L/XL/OS+ (różne nazwy u różnych producentów) – przeznaczone dla starszych dzieci, o wadze do ok 18 kg

     Nie musisz używać wszystkich tych rozmiarów przy swoim dziecku. Jeśli nie chcesz się w to wgłębiać, wystarczy Ci w             zupełności NB i OS. Zainteresuj się rozmiarami pośrednimi, jeśli zależy Ci na idealnym dopasowaniu pieluszki do                     aktualnych wymiarów Twojego maluszka.

Rzepy - bardzo proste w użytkowaniu zapięcie pieluszki wielorazowej w pasie. Nieco mniej trwałe niż napy.

S

Samolot - bardzo popularny sposób składania pieluszki tetrowej. Zobacz "Origami z tetry".

SIO - skrót od ang. Snap-in-One. Jest to system, w którym wkład chłonny wpinany jest napkami do warstwy nieprzemakalnej. Sprawia to, że wkład zawsze pozostaje na właściwym miejscu i nie przesuwa się. Najczęstszą formą są otulacze SIO, posiadające wewnątrz napki do wpięcia wkładu. Jeśli wkład zaopatrzony jest w napy, to także znak, że będzie odpowiedni do systemu SIO, jednak warto wcześniej sprawdzić, czy szerokość rozmieszczenia napek w otulaczu i na wkładzie jest taka sama. Niektóre pieluszki są sprzedawane jako całość - otulacz i wpinane wkłady w komplecie. Możemy spotkać się także z gatkami PUL lub wełnianymi, posiadającymi napki do wpięcia wkładu chłonnego.

Składanie tetry - jest proste! Wymaga tylko trochę wprawy. Zobacz "Origami z tetry".

Skrzydełka anioła - jeden ze sposobów składania pieluszki tetrowej. Zobacz "Origami z tetry".

Słońce - najlepszy, naturalny wybielacz plam na pieluszkach. Kiedy tylko to możliwe, suszmy nasze wkłady i pieluszki tetrowe na słońcu. Pamiętaj, że pieluszek uszytych z PUL-u nie szuszymy na słońcu, a kieszonki wnętrzem (np. polarkiem) do góry, w stronę promieni słonecznych.

Snappi - klamerka Snappi służy do spinania pieluszki tetrowej lub prefoldu założonego na pupę dziecka. Następczyni agrafki - bezpieczna i praktyczna, wykonana z nietoksycznych tworzyw. Ząbki na końcach klamerki służą do zaczepiania o tetrę. Kształt i elastyczny materiał, z którego wykonana jest klamerka Snappi sprawiają, że pieluszka tetrowa złożona w samolot lub latawiec idealnie leży na dziecku i nie przesuwa się nawet podczas intensywnego pełzania czy raczkowania. Ząbki Snappi mogą być puszczone luźno lub przełożone przez uszko na końcu ramienia - wtedy delikatniej łapią materiał, co może być przydatne przy używaniu cienkich pieluszek tetrowych, np. przy pieluchowaniu noworodka. Warto pamiętać, by przy spinaniu pieluszki tetrowej nie łapać palcami za samo gumowe uszko, lecz za większą część klamerki, by nie doprowadzić do osłabienia i uszkodzenia klamerki Snappi przy jej wielokrotnym używaniu. Snappi to niezaprzeczalny must-have pieluchowania wielorazowego!

Snap-in-one patrz: SIO

Stripping

Suszenie w suszarce

Suszenie na słońcu - Słońce jest najlepszym wybielaczem plam, m.in. tych na pieluszkach wielorazowych. Pieluszek z PUL-u nie należy suszyć na ostrym słońcu, aby ich nie uszkodzić. Kieszonki można suszyć wewnętrzną stroną do słońca. Pieluszki tetrowe suszone na wolnym powietrzu są mięciutkie i przyjemnie się je składa.

Suszenie na kaloryferze

T

TB - popularnie stosowany skrót nazwy marki pieluszek wielorazowych Tots Bots.

Tetra - tania, uniwersalna i szybko schnie po praniu - jak jej nie kochać? Pieluszki tetrowe są bardzo popularne w pieluchowaniu wielorazowym. Nie wymagają szczególnej pielęgnacji, można je prać w wysokiej temperaturze (choć wystarcza 60 stopni lub 40 stopni z dodatkiem odkażacza). Tetrę można składać na wiele sposobów, najlepiej znaleźć swój ulubiony, który dobrze się nam składa i wygodnie zakłada na pupę dziecka. Jeśli pieluszki tetrowe zaczynają być za mało chłonne, wcale nie musimy z nich rezygnować. Możemy dołożyć booster, który podniesie chłonność. Tetra bardzo szybko schnie po praniu. Może się zdarzyć, że uprane rano pieluszki już wieczorem będą suche i gotowe do ponownego założenia. Jest to najbardziej ekonomiczna wersja wkładu chłonnego. Jeśli mamy twardą wodę - uważajmy na tetrę bambusową - lubi twardnieć. Po odpieluchowaniu wszystkich naszych pociech tetra może wciąż przydać się w domu, np. jako ściereczka do okien.

Trenerki – to inna nazwa majteczek treningowych. Przydają się w czasie odpieluchowywania, gdy potrzebujemy dodatkowego zabezpieczenia na małe wpadki. Ich zewnętrzna strona wykonana jest z nieprzemakalnego materiału (zazwyczaj PUL), a we wnętrzu znajduje się cienka warstwa chłonna pozwalająca malcowi czuć wilgoć. Niekiedy trenerki mają też kieszonkę, by w razie potrzeby można było dołożyć wkład chłonny.  Nie zastąpią pieluszki i nie wciągną takiej ilości wilgoci, jak ona. Jeśli Twoje dziecko nie wykazuje oznak gotowości do rozpoczęcia odpieluchowania, trenerki nie przyspieszą tego procesu. Za to dają świetną możliwość, by malec poczuł się już bardziej dorosły, skoro nie ma już pieluszki, tylko „majtki” :)

Troczki - sznureczki, na które wiązane są niektóre pieluszki wielorazowe, głównie formowanki w rozmiarze noworodkowym.

U

W

Wełna

Wełniaki

Wkłady chłonne - specjalne wkłady, które umieszcza się wewnątrz pieluch wielorazowych - w kieszonce lub otulaczu. Zazwyczaj wkłady mają kilka warstw materiału - bawełny, bambusa, lnu, konopi, flaneli, mogą być długie lub krótsze, mieć rozszerzany tył itp. Niektóre są od razu gotowe do użycia, inne najpierw trzeba złożyć (np. tetra). Zapewniają skuteczną ochronę przez przeciekami, chłonąc tyle wilgoci, ile zdołają!

Worek PUL

Wybielanie

Wyjazdy

X

Y

Z

Zgrabna pieluszka - od kroju pieluszki wielorazowej zależy wygoda dziecka i łatwość jej zakładania. Nie ma jednej recepty na świetnie leżącą, zgrabną pieluszkę. Wszystko zależy od budowy naszego dziecka. Bardzo ważne, by pieluszka nie była za luźna. Spinamy ją wzdłuż na tyle, na ile to możliwe, by materiał nie wisiał luźno. Powstały panel podciągamy do góry. W pasie spinamy pieluszkę tak, by pomiędzy materiał a brzuszek dziecka weszły dwa palce. Gumki wkładamy głęboko w pachwinki. Stosowane przez nas wkłady powinny dobrze leżeć wewnątrz pieluszki i nie tworzyć zgrubień. Jeśli pomimo naszych starań któryś z tych elementów nie gra, możliwe, że warto spróbować pieluszek innego producenta, różnią się one bowiem krojem. Za te zgrabne zazwyczaj uznaje się takie, które są wąskie w kroku, przylegają do ciała dziecka tak, że wyglądają prawie jak majteczki. Nic nie odstaje i wszystko świetnie leży. Szukajmy naszego ideału, warto!


Akceptuję

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych.