WIELO-SŁOWNICZEK

To naturalne, że na początku przygody z pieluszkami wielorazowymi rodzice czują się zagubieni w gąszczu nowych nazw i pojęć.

Mam nadzieję, że pupeczkowy Wielo-Słowniczek pomoże Ci szybko i bezboleśnie odnaleźć się w tym gąszczu. Pamiętaj, że nie od razu Kraków zbudowano i nie zniechęcaj się. Za parę miesięcy Ty też będziesz wielospecem!

*Słowniczek jest wciąż uzupełniany o nowe hasła.


A

AIO – skrót od ang. All-in-One, czyli wszystko w jednym. Pieluszka składająca się z wkładu chłonnego, połączonego na stałe z warstwą nieprzemakalną (otulaczem). Najprostszy z systemów pieluchowania - jedyne, co musisz zrobić, to założyć pieluszkę na pupę dziecka. W związku z tym, że wszystkie elementy są ze sobą połączone, AIO dość długo schnie po praniu.

All-in-one - patrz: AIO

B

Booster – dodatkowy, mały wkład, stosowany w celu zwiększenia chłonności pieluszki.

C

Chinki – pieluszki wielorazowe produkowane w Chinach. Zazwyczaj duże i niekoniecznie tak dobrej jakości, jak polskie.

D

E

Ekonomiczne pieluchowanie – jest możliwe! Najtańszymi pieluszkami wielorazowymi są pieluchy tetrowe. Dobrej jakości tetrę kupisz już za ok. 8 zł/szt. Potrzebujesz jeszcze kilka otulaczy (PUL lub wełnianych) albo gatek, płyn lub proszek do prania i odkażacz (np. Nappy Fresh). Do pełnej wygody przyda Ci się worek PUL na brudne pieluszki (niezbędny podczas wyjść i wyjazdów) i myjki wielorazowe, abyś już nigdy nie musiał/a kupować jednorazowych chusteczek nawilżanych.

F

Formowanka – inaczej „pieluszka formowana”. Pieluszka, która chłonie wilgoć całą swoją powierzchnią. Może być bawełniana lub bambusowa, zapinana na napy, rzep albo wiązana na troczki (sznureczki). Może mieć kieszonkę na wkład chłonny lub dopinany wkład, który złożysz tak, jak będzie wygodnie Tobie i Twojemu dziecku. Bardzo chłonna, znajduje zastosowanie przede wszystkim nocą. Nie posiada warstwy nieprzemakalnej, dlatego musisz na nią nałożyć otulacz, gatki albo longi.

G

Gatki – możesz ich używać zamiast otulacza - jako warstwy nieprzepuszczającej wilgoci. Mogą być wełniane lub uszyte z PUL-u.

Gumki – gumki przy nóżkach dziecka należy umieszczać głęboko w pachwinkach. Wtedy pieluszka nie ogranicza ruchów, gumki nie odciskają się na nóżkach a wilgoć nie przedostaje się na zewnątrz.

H

I

J

K

Kieszonka – inaczej: „pieluszka z kieszonką”. Pieluszka wielorazowa, w środek której należy włożyć wkład chłonny. Łatwa i szybka w obsłudze, jednak po zmoczeniu lub zabrudzeniu cała wędruje do pralki.

Kuracja lanolinowa – patrz: Lanolinowanie

Kwaskowanie

L

Lanolinowanie – proces powodujący, że pieluszki wełniane stają się nieprzemakalne. Nie należy się go obawiać!

Latawiec – metoda składania pieluszki tetrowej.

Longi – długa wersja gatek wełnianych. Spodenki z miękkiej wełny, które poddane kuracji lanolinowej staja się nieprzemakalne i mogą służyć jako otulacz i spodnie naraz. Można je założyć na pieluszkę tetrową spiętą Snappi, prefold lub formowankę.

Ł

M

Mikropolar – materiał często stosowany w pieluszkach wielorazowych od strony pupy dziecka. Dobrze odprowadza wilgoć i sprawia, że dziecko nie odczuwa, że pieluszka jest mokra.

Mleczna dwójka – nic strasznego! Mleczka kupa niemowlęcia całkowicie rozpuszcza się w wodzie, więc jeśli nie chcesz, nie musisz zapierać pieluszek przed wrzuceniem ich do pralki. Pozostałe po upraniu przebarwienia nie są groźne a najlepiej wywabia je słońce.

N

Napy – sprytne zatrzaski, na które zapinana jest większość pieluszek. W otulaczach i kieszonkach OS (one size) system napek umożliwia regulacje wielkości pieluszki na długość i szerokość, dzięki czemu dokładnie dopasujemy pieluszkę do aktualnych wymiarów naszego szkraba.

Nappy Fresh – popularny odkażacz do pieluszek. Dodanie do prania łyżki odkażacza sprawia, że nie musimy stosować wysokich temperatur, niszczących włókna tkanin i PUL, aby zdezynfekować pieluszki. Wystarczy 40°C.

Naturalne materiały – najpopularniejsze, stosowane w pieluchowaniu wielorazowym naturalne materiały, to bawełna i bambus. Te dobrej jakości nie są bielone chlorem i często pochodzą z upraw, gdzie nie stosuje się agresywnych środków chemicznych (pestycydów).

NF - popularny skrót oznaczający odkażacz Nappy Fresh.

O

Odkażanie – najprościej odkazisz pieluszki poprzez dodania do prania łyżki odkażacza (np. Nappy Fresh). Pranie w 60°C również jest wystarczające i nie wymaga użycia dodatkowych środków chemicznych prócz płynu lub proszku do prania.

Olejki - kilka kropli pomaga uporać się z nieprzyjemnymi zapachami dochodzącymi z wiaderka z brudnymi pieluszkami. Niesktóre olejki eteryczne mają właściwości bakteriobójcze, jednak nie są one wystarczające do odkażenia pieluszek. W tym celu pierz pieluszki w temperaturze 60°C lub dodawaj do prania odkażacz.

Origami z tetry – Pieluszki tetrowe możemy składać na wiele sposobów. Może to na początku być przytłaczające, lecz nie bój się, nie musisz znać ich wszystkich! Wystarczy, że opanujesz składanie tetry w prostokąt, samolot lub latawiec. Nie przejmuj się tym, że początkowo niedoskonale składasz pieluszki. W tetrze dzieci czują, że mają mokro, więc wymaga ona częstego zmieniania. Twoje dziecko na pewno postara się, byś szybko nabrał/a wprawy – kilkadziesiąt złożonych pieluszek i będziesz mistrzem tetrowego origami :)

Przystępną instrukcję składania pieluszek tetrowych znajdziesz na poniższym filmie:

Otulacz – nieprzemakalna pieluszka wielorazowa, którą zakładamy na warstwę chłonną, np. pieluszkę tetrową, prefold lub formowankę. Możemy też włożyć do otulacza wkład chłonny. Pomogą nam w tym dwie zakładki wewnątrz pieluszki, pod które wsuwamy końce wkładu. Otulacze mogą być wykonane z PUL-u lub uszyte z miękkiej wełny.

P

Płatki mydlane

Płukanie - pieluszki wielorazowe przed praniem wymagają wtępnego płukania, aby nie gromadziły się w nich z czasem złogi amoniaku. Wystarczy, że nastawisz w pralce płukanie lub pranie wstępne bez detergentu, przed praniem zasadniczym.

Pranie - pranie pieluszek wielorazowych jest proste. Do pralki wkładamy pieluszki (i ubrania oraz inne rzeczy, jeśli potrzebujemy). Włączamy wstępne płukanie. Po jego zakończeniu, wsypujemy proszek lub wlewamy płyn do prania (dawkę podaną na opakowaniu, dostosowaną do twardości naszej wody, patrzymy na oznaczenie "bardzo brudne"), dodajemy łyżkę odkażacza (np. Nappy Fresh) i włączamy pralkę na 40*C. Możemy też prać w temperaturze 60*C, w której większość bakterii ginie, wtedy nie potrzebujemy już dodawać odkażacza.

Prefold - to wstępnie (pre) złożona (fold) pieluszka. Posiada przeszycia ułatwiające dalsze składanie, pozwalające dopasować kształt prefoldu do naszych potrzeb. Warstwa środkowa jest grubsza - to ona musi zapewnić największą chłonność. Boki prefoldu są cieńsze, wykonane z mniejszej liczby warstw materiału. Pieluszka prefold może być wykonana z tkaniny bawełnianej, bawełniano-bambusowej lub bambusowej - to najczęściej spotykane opcje. Bawełna jest gładsza i zniesie wyższą temperaturę, bambus jest zwykle bardziej puchaty i chłonny, jednak lepiej prać go w 40 stopniach, nie lubi twardej wody. Zazwyczaj prefoldy obszyte są kolorową nicią - kolory oznaczają poszczególne rozmiary. Oznaczenia barwne różnią się między producentami.

Proszek czy płyn - to zależy wyłącznie od Ciebie! Do prania pieluszek wielorazowych polecamy środki delikatne dla wrażliwej dziecięcej skóry, niezawierające zbędnych substancji chemicznym, np. perfum. Znajdziesz je w Pupeczkowie w dziale Pranie i pielęgnacja.

Prostokąt - najprostszy sposób składania pieluszki tetrowej.

PUL - poliester laminowany. Paroprzepuszczalna, oddychająca dzianina o właściwościach wodoodpornych. Nowoczesny zastępca dawnej ceratki. Znajdziesz go w większości higienicznych  produktów wielorazowych dla dzieci i kobiet. W zależności od producenta, może się różnić grubością i delikatnością. PUL od polskich producentów jest bardzo miękki i delikatny.

R

Rzepy

S

Samolot

SIO

Składanie tetry

Skrzydełka anioła

Słońce

Snappi - klamerka Snappi służy do spinania pieluszki tetrowej lub prefoldu założonego na pupę dziecka. Następczyni agrafki - bezpieczna i praktyczna, wykonana z nietoksycznych tworzyw. Ząbki na końcach klamerki służą do zaczepiania o tetrę. Kształt i elastyczny materiał, z którego wykonana jest klamerka Snappi sprawiają, że pieluszka tetrowa złożona w samolot lub latawiec idealnie leży na dziecku i nie przesuwa się nawet podczas intensywnego pełzania czy raczkowania. Ząbki Snappi mogą być puszczone luźno lub przełożone przez uszko na końcu ramienia - wtedy delikatniej łapią materiał, co może być przydatne przy używaniu cienkich pieluszek tetrowych, np. przy pieluchowaniu noworodka. Warto pamiętać, by przy spinaniu pieluszki tetrowej nie łapać palcami za samo gumowe uszko, lecz za większą część klamerki, by nie doprowadzić do osłabienia i uszkodzenia klamerki Snappi przy jej wielokrotnym używaniu. Snappi to niezaprzeczalny must-have pieluchowania wielorazowego!

Snap-in-one – patrz: SIO

Stripping

Suszenie w suszarce

Suszenie na słońcu - Słońce jest najlepszym wybielaczem plam, m.in. tych na pieluszkach wielorazowych. Pieluszek z PUL-u nie należy suszyć na ostrym słońcu, aby ich nie uszkodzić. Kieszonki można suszyć wewnętrzną stroną do słońca. Pieluszki tetrowe suszone na wolnym powietrzu są mięciutkie i przyjemnie się je składa.

Suszenie na kaloryferze

T

Tetra

Troczki - sznureczki, na które wiązane są niektóre pieluszki wielorazowe, głównie formowanki w rozmiarze noworodkowym.

U

W

Wełna

Wełniaki

Worek PUL

Wybielanie

Wyjazdy

X

Y

Z